Достапни линкови

logo-print

Реакции по одлуката за Косово


Србија ја отфрли одлуката на Меѓународниот суд за правда кој денеска го соопшти советодавното мислење дека прогласувањето на независност на Косово е според меѓународното право. Министерот за надворешни работи, Вук Јеремиќ, говорејќи во Хаг набргу по пресудата, изјави дека Белград никогаш нема да ја прифати независноста на Косово. Kосовскиот министер за надворешни работи Скендер Хисени рече дека Србија ќе мора да го третира Косово како "суверена држава. Портпаролот на Стејт Департментот ја поздрави одлуката, велејќи дека е време Европа да се обедини зад заедничка иднина.
XS
SM
MD
LG