Достапни линкови

logo-print

Медведев потпиша закон за реформи на полицијата


Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска ја потпиша легислативата за реформи на полициските сили. Според новиот закон поранешни осуденици веќе не ќе можат да бидат полицајци. А полицаецот кој ќе му пркоси на наредбите на наредникот може да биде гонет . На крајот од минатата година Медведев потпиша декрет со кој требаше се подобри работата на полицијата во земјата. Тој нареди намалување на вработените во Министерството за внатрешни работи за 20 проценти. Новите измени ќе стапат на сила од наредната година
XS
SM
MD
LG