Достапни линкови

logo-print

Започна седницата на судот за правда за независноста на Косово


Меѓународниот суд на правдата во Хаг ја започна седницата накое треба да го даде советодавното мислење за тоа дали прогласувањето на независност на Косово е во согласност со меѓународното право На соопштувањето на мислењето присуствувааt министрите за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ и на Косово Скендер Хисени. Мислењето на највисокиот суд на Обединетите нации го соопштува претседателот Хисаши Овада во Хашката палата на мирот.. Расправата пред Меѓународниот суд започна на 1 декември минатата година, а 29 држави веќе го имаат изнесено своето мислење во однос на легалноста на прогласената независност на Косово.
XS
SM
MD
LG