Достапни линкови

logo-print

Нобеловецот Туту се повлекува од јавниот живот


Нобеловецот Дезмонд Туту од Јужна Африка денеска изјави дека ќе се повлече од јавниот живот во октомври кога ќе наполни 79 години. Поранешниот бискуп во Кејп Таун изјавил дека е време да се повлече и да и се посвети на фамилијата. Туту, Нобеловата награда за мир ја доби во 1984-та, по што се засили меѓународната кампањата против апертхејдот. Подоцна стана шеф на Комисија за вистина и помирување на Јужна Африка која работеше на истрагата на злосторствата кои се случиле за време на апертхејдот.
XS
SM
MD
LG