Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ се согласи да испрати полицајци во Киргистан


Од Организацијата за безбедност и соработка во Европа денеска се согласија да испратат полициски сили во Киргистан. Полицајците ќе им асистираат на Киргистанските авторитети за расчистување на причините за тензиите кои се случуваа минатиот месец на југот на земјата. Во Киргистан ќе бидат испратени 52 полицајци. Полицајците нема да носат оружје и нема да имаат полициска моќ. Групата ќе има мандат од 4 месеци.
XS
SM
MD
LG