Достапни линкови

logo-print

САД ги обновуваат врските со Индонезија


Соединетите држави ќе ја обноват безбедносната соработка со индонезиската армија по речиси деценија откако ги прекинаа односите. Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс тоја го изјавил денеска на средбата со претседателот на Индонезија Сусило Бамбанг Јудојоно во Џакарта. Индонезиските сили беа обвинети за насилства во поранешната индонезиска провинција Источен Тимор во 1990-та. Од тогаш провинцијата е назависна. Некои американски официјални лица и групите за човекови права се спротиставија на нормализирање на односите меѓу САД и Индонезија. Индонезија е клучен сојузник на САД во муслиманскиот свет.
XS
SM
MD
LG