Достапни линкови

logo-print

Меѓународниот суд ќе се изјасни за независноста на Косово


Меѓународниот суд на правдата во Хаг попладне ќе го даде своето советодавно мислење за унилатералното прогласување независност на Косово од Србија. На соопштувањето на мислењето ќе присуствуваат министрите за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ и на Косово Скендер Хисени. Мислењето на највисокиот суд на Обединетите нации ќе го соопшти претседателот Хисаши Овада во 15 часот во Хашката палата на мирот. Судот кој го сочинуваат петнаесет судии треба да одговори на прашањето дали едностраното прогласување независност од привремените институции на Косово е во согласност со меѓународното право. Расправата пред Меѓународниот суд започна на 1 декември минатата година, а 29 држави веќе го имаат изнесено своето мислење во однос на легалноста на прогласената независност на Косово.
XS
SM
MD
LG