Достапни линкови

logo-print

Критика од Хјуман Рајтс Воч за кинеските власти


Во својот најнов извештај Хјуман Рајтс Воч ги обвини кинеските власти дека го повредиле меѓународното право за време на немирите во Тибет пред две години. Оваа организација со седиште во Њујорк им забележува на кинеските власти дека употребиле прекумерна сила за време на протестите во Тибет во март 2008- та година, како и дека имало и случаи на тортура.
XS
SM
MD
LG