Достапни линкови

logo-print

Се намалуваат шансите за обединување на Кипар


Претседателот на Кипар Димитрис Христофијас денеска изјавил дека Турците кои живеат на отцепениот турски дел од островот ги радикализирале своите ставови во преговорите за обединување на Кипар. Христофијас оценил дека таквите ставови се во спротивност со желбата на Турција договор да биде постигнат до крајот на годината. Лидерот на турскито дел од Кипар на денешната годишнина од турската инвазија на Кипар изјави дека доколку не се реши прашањето , тоа може да ја острани и последната шанса за обединување на островот.
XS
SM
MD
LG