Достапни линкови

logo-print

Муслимански свештеник на терористичка листа на ОН


Обединетите нации го додадоа муслиманскиот свшетеник Анвар ал Авлаки кој е роден во Соединетите држави, на официјалниот список на терористи. Со тоа земјите членки на Светската организација имаат обврска да го замрзнат неговиот имот и да му го забранат влезот. Во оваа листа има над 250 луѓе поради нивните врски со Ал Каеда и со талибанците. 39 годишниот Авлаки е осомничен дека директно помогнал во неуспешниот обид за напад со автомобил бомба во Њујорк за време на минатогодишнте Божиќни празници. Се верува дека во моментов тој оперира во Јемен.
XS
SM
MD
LG