Достапни линкови

logo-print

Судењето на Харадинај ќе биде делумно повторено


Судењето на поранешниот претседател на косовската влада и некогашен командант на ОВК Рамуш Харадинај ќе биде делумно повторено, бидејќи Апелациониот совет на Хашкиот трибунал денеска ја усвои жалбата на обвинителството на првостепената ослободителна пресуда. Во таа пресуда изречена во април 2008 година Харадинај и второобвинетиот Идриз Баљај беа ослободени од вината по сите 37 точки за злосторства врз србите и ромите во околината на Дечани во 1998 година. Судењето ќе биде повторено по шест точки на обвинението.
XS
SM
MD
LG