Достапни линкови

logo-print

Неуспешни обиди за формирање влада на Холандија


Обидите да се формира нова влада на Холандија по минатомесечните избори се неуспешни, соопштиле властите. Лидерите на петте партии од коалицијата која освои најмногу гласови веќе неколку недели преговараат околу можна коалиција. Иако најголем број на гласови освои партијата ВВД на Марк Рут тој нема апсолутно мнозинство да фомира влада Тој имаше ноколу неуспешни преговори со две партии да формираат влада.
XS
SM
MD
LG