Достапни линкови

logo-print

Опозицијата во Србија бара расправа по одлуката за Косово


Либерално демократската пaртија во Србија бара од владата веднаш по соопштувањето на ставот на Меѓународниот суд за правда по прашањето за независноста на Косово да се одржи специјалн владина седница на кој ќе биде утврдена нова политика на Србија кон Косово во наредниот период. За претседателот на партијата седницата е важна за Србите на Косово и за сите граѓани на Србија и без таква расправа многу тешко партиите ќе се усогласат за нова политика кон Косово. Меѓународниот суд за правда во четврток треба да го каже мислењето за тоа дали прогласувањето на независност на Косово е според меѓународното право.
XS
SM
MD
LG