Достапни линкови

logo-print

Рускиот Совет го одобри контроверзниот закон за безбедност


Рускиот федерален Совет донесе одлука со која се одобрива нацрт законот со кој се зголемуваат областувањата на руската федерална служба за безбедност. Нацрт законот веќе помина во долниот дом на Парламентот и сега е потребен само потпис на претседателот Дмитри Медведев за законот за стапи на сила. Со новиот закон агентите на службата за безбедност ќе имаат поголеми областувања и ќе можат доколку сакаат например да уапсат некој кој им ја попречува работата . За подржувачите законот е донесен за подобро справување со тероризамот и ектремизмот, а за активистите за човекови права , власта може да го искористи законот за справување со политичките опоненти и да забранува протести.
XS
SM
MD
LG