Достапни линкови

logo-print

Намалена вредноста на ирските обврзници


Агенцијата Мудис денеска ја намали вредноста на државните обврзници на Ирска за еден степен поради влошените економски шанси на таа земја и тешкиот должнички товар. Ирска беше меѓу првите европски земји кои воведоа строги мерки на штедење за да се соочат со огромниот јавен долг, предизвикан од светската финансиска криза.
XS
SM
MD
LG