Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад ги обвини САД за тероризам


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад најави дека Иран ќе поднесе жалба до меѓународните институции поради крвавиот бомбашки напад врз џамија, од бунтовничка група за која тој рече дека е „подржана од Американците“.
Во двоен самоубиствен бомбашки напад врз џамија во југоисточен Иран, во четвртокот загинаа 28 луѓе. Нападот го изврши бунтовничката организација Џундула, како одмазда поради егзекуцијата на нивниот лидер од иранските власти во јуни.
Претседателот Обама и американската администрација го осудија нападот.
XS
SM
MD
LG