Достапни линкови

logo-print

Бомбаши самоубијци ги извршиле нападите во Уганда


Полицијата во Уганда верува дека двајца бомбаши самоубијци се виновни за нападите кои минатата недела се случија во градот Кампала при што загинаа 73 фудбалски фанови додека гледаа финале на Светското првенство во фудбал. Началникот на полицијата соопштил дека по направената реконструкција на настанот нашле докажи што укажуваат дека едниот од самоубијците е со сомалиско потекло а другиот е африканец со неодредено потекло. Одговорноста за нападот ја презеде сомалиската група Ал Шебаб приврзаници на Ал Каеда. Нападот е одговор на учеството на војниици од Уганда во Сомалија, како дел од силите на Африканската унија за поддршка на преодна федералната влада
XS
SM
MD
LG