Достапни линкови

logo-print

Казни за прекршителите на дрес кодот во Иран


Главниот обвинител на Иран денеска побарал построги казни за прекршителите на исламскиот начин на облекување во јавноста. Прекршителите ќе треба да бидат казнети со 2 месеци затвор или со 74 удари со камшик. Иран воведе посебен начина на облекување по Исламската револуција во 1979-та година, така жените се должни да носат долга скромна облека со која се прикриени телото и косата, но младите жени во последно време особено во урбаните средини им пркосат на забраните.
XS
SM
MD
LG