Достапни линкови

logo-print

САД со подршка за истрагата во Киргистан


Американскиот заменик државен секретар Џејмс Стајнберг денеска по состанокот со киргистанската лидерка Роза Отунбаева изразил поддршка за испраќање дополнителни мултинационални полициските сили во Киргистан. Стајнберг бил присутен и на состанокот на земјите членки на ОБСЕ. На состанокот вчера членките не успејаа да се договорат за испраќање на 50 полициски советници во Киргистан, за нормализирање на состојбата по минатомесечните етнички судири. Стајнберг, изјавил и дека ја подржуваат истрагата за насилствата.
XS
SM
MD
LG