Достапни линкови

logo-print

Милошоски на средба со потпретседателката на ЕК


Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во својство на претседавач со Комитетот на министери на Советот на Европа, утре во Брисел ќе се сретне со потпретседателот на Европската комисија и комесар за правда, фундаментални права и државјанство, Вивијан Рединг. Од македонското МНР соопштуваат дека на средбата ќе се дискутира за соработката меѓу Советот на Европа и Европската унија, и за пристапувањето на ЕУ кон Европската конвенција за човекови права .Официјалните разговори за пристапувањето на ЕУ кон Европската конвенција за човекови права започнаа на 7 јули во Стразбур .
XS
SM
MD
LG