Достапни линкови

logo-print

Две рударски несреќи во Кина


Во пожар во рудник за јаглен во кинеската провинција Хенан загинале осум рудари. Синоќа слична такава несреќа се случи во провинцијата Шанкци кога во пожар од запалени кабли во окното загинале сите 28 рудари. Рударските несреќи се чести во Кина, пред се поради лошите безбедносни услови. Само во текот на минатата година, според официјални податоци во Кина загинале околу 2.600 рудари
XS
SM
MD
LG