Достапни линкови

logo-print

Апсења во Уганда за вмешаност во бомбашките напади


Полицијата во Уганда денеска уапсила 20 луѓе за кои постои сомневање дека се поврзани со бомбашките напади во Капмала, кои се случија во неделата, при што загинаа 76 луѓе. Полицијата соопштила дека сите уапсени се поврзани со сомалиската терористичка организација Ал Шабаб која ја презеде одговорноста за нападот. Меѓу уапсените има државјани на Сомалија, Етиопија, Уганда и Пакситан. Во меѓувреме и полицијата во Нигерија уапсила еден човек вмешан во нападите.
XS
SM
MD
LG