Достапни линкови

logo-print

Варшава домаќин на Парадата на гордоста


Парадата на гордоста, која е дел од европската геј парада „Јуропрајд“, треба да се одржи денеска во Варшава. Полска, важи за конзервативна држава, со голем број на католици.Организаторите најавија 15 илјади учесници, на митингот, маршот низ улиците на Варшава и забавата. Гејпарадата предизвика големо противење кај дел од Полјаците. Над 55 илјади луѓе се потпишале на петицијата до градоначалникот на Варшава, со барање да ја забрани парадата. Барања за забрана упатиле и повеќе здруженија на граѓани
XS
SM
MD
LG