Достапни линкови

logo-print

САД ја подржуваат мисијата на ОБСЕ во Киргистан


Американскиот заменик државен секретар Џејмс Стајнберг го подржал испраќањето на полицајци на ОБСЕ во Киргистан. Тој изјавил дека меѓународната полициска мисија ќе им помогне на властите , особено во пресрет на изборите, и ќе промовира брзо помирување меѓу двете страни во јужниот дел на Киргистан. Претходно и министерот за надворешни работи на Германија Гвидо Вестервеле ја подржа планираната мисија на ОБСЕ во Киргистан. Мисијата во Киргистан треба допрва да биде одобрена од земјите-членки на ОБСЕ
XS
SM
MD
LG