Достапни линкови

logo-print

Емиратите вложуваат пари во борбата со пирати


Соединетите Арапски Емирати вложуваат дополнителни 15 милиони долари во опремување на партолни чамци кои треба да го спречат пиратството во Индискиот Океан. Парите ќе бидат искористени за да се купат нови чамци, со што ќе се зголеми бројот на патролни пловила на 10. Брего на Емиратите не е дирекно загрозени од пиратите , но на пристаништата таму често се препродава украдена роба. Меѓунардоните сили, составени од американски бродови и од бродови на некои од земјите членки на ЕУ, се ангажирани за чување на брегот на Сомалија ,за да се заштитат трговските бродови кои се честа мета на пиратите.
XS
SM
MD
LG