Достапни линкови

logo-print

Турција во нова акција против Ал Каеда


Турската полиција денеска уапси 29 лица, осомничени за поврзаност со терористичката мрежа Ал Каеда.
Повеќето од апсењата се направени во Адана, но и во Истанбул, во Анталија, на средоземноморското крајбрежје и во Чанак Кале, во северозападниот дел на земјата.
На 9 јули турските власти уапсија други 28 лица, исто така осомничени за поврзаност со Ал Каеда.
По двата самоубиствени напада во Истанбул во 2003 година, турската полиција редовно извршува апсења на осомничени терористи.
XS
SM
MD
LG