Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ ке испрати 52 полицајци во јужен Киргистан


ОБСЕ соопшти дека ќе испрати 52 полицајци во јужен Киргистан во согласност со киргистанските власти. Ова го изјави Херберт Салберт од Организацијата за време на неформалниот состанок на шефовите на дипломатиите во Алмати - Казахстан. Според Претседателот на Киргистан Роза Отунбаева, станува збор за четиримесечен мандат на 50 полицајци во градот Ош каде што во минатиот месец дојде до најголeмите судири меѓу киргизите и узбеците.
XS
SM
MD
LG