Достапни линкови

logo-print

Министерски состанок на ОБСЕ


Во Алмати во Казахстан денеска почнува дводневниот неформален состанок на шефовите на дипломатиите на ОБСЕ. Портпаролот на министерството за надворешни работи на Казахстан Аскар Абдурахманов изјави дека ситуацијата во Европа и Евроазија ќе биде добра се додека ситуациите во јужен Киргистан и во Авганистан се на агендата. Казахстан исто така се надева дека на состанокот ќе добие поддршка за својот повик да се одржи самит на ОБСЕ во текот на годината.
XS
SM
MD
LG