Достапни линкови

logo-print

Клинтон го осуди нападот врз џамија во Иран


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон ги осуди нападите врз шиитската џамија во Иран, каде што загинаа над 20 луѓе. Одговорноста за нападот ја презеде бунтовничката група која се нарекува Џундалах. Упориштето на овие бунтовници од сунитската група, кои наведуваат дека се борат за правата на малцинскиот народ балуц во Иран, се наоѓа на границата со Пакистан.
XS
SM
MD
LG