Достапни линкови

logo-print

Дел од Полјаците против одржување на геј парада


Над 55 илјади Полјаци поднеле петиција до градоначалникот на Варшава со барање да се забрани европската геј парада „Јуропрајд“ која во сабота треба да помине низ улиците на Варшава. До градските власти стигнале уште 6 барања од здруженија на граѓани за да се забрани парадата која за прв пат се одржува во една пост комунистичка земја. Предвидено е на 17 јули да се одржи митинг, марш низ улиците на Варшава, и забава. Организаторите пријавиле повеќе од 15 илјади учесници.
XS
SM
MD
LG