Достапни линкови

logo-print

ЕУ ќе отпочне разговори за асоцијација со Грузија


Одговорната за надворешни работи на Европската Унија Катрин Ештон вели дека ЕУ ќе иницира разговори со Грузија за постигнување на асоцијација со која ќе се зајакнат односите меѓу двете земји. Ештон денеска имаше средба со грузискиот претседател Михаил Саакашвили. Ештон изјавила дека Спогодбата за асоцијација ќе придонесе за демократскиот развој на Грузија, за долгорочна стабилност и за просперитет. Саакашвили изјавил дека со предложените реформи ќе се создаде прва европска држава на Кавказот
XS
SM
MD
LG