Достапни линкови

logo-print

Франција со подршка за Грузија


Министерот за надворешни работи на Франција ја обвини денеска Русија дека не го почитува договорот за прекин на конфликтот со Грузија, и повика Москва да ги повлече своите војници на позициите кои ги имале пред конфликтот. Министерот Бернард Кушнер го изјавил тоа на заедничката прес конференција со грузискиот претседател Михаил Саакашвили. Тој исто така ја повтори француската подршка за Грузија и изјави дека Јужна Абхазија и Осетија се грузиски региони и Франција ќе дава подршка повторно да бидат грузиски. Русија ги призна двата региона како независни држави.
XS
SM
MD
LG