Достапни линкови

logo-print

Армијата на САД им ги предаде последните притвореници на Ирак


Армијата на Соединетите држави им го предаде на Ирак и последниот притворен приврзаник на режимот на Садам Хусеин. Кампот Кропер,кој се наоѓа западно од Багдад беше формиран во 2003-та набргу по американскта инвазија на Ирак. Најпознат затвореник во кампот беше самиот Хусеин. Меѓу последните затвореници кои го напуштија капот беше поранешниот ирачки заменик премиер Тариг Азизи, кој вчера беше прфрлен во затвор во Багдад.
XS
SM
MD
LG