Достапни линкови

logo-print

Се бара меѓународна истрага за насилствата во Киргистан


Црвениот крст предупред денеска дека судбината на изчезнатите луѓе за времe за етничкиот конфликт на југот на Киргистан, повторно ги обновува тензиите во земјата. Од Црвениот крст исто такa апелираат да се обезбедат 26 милиони долари за помош на настраданиот регион. Предупредувањата на Црвениот крст доаѓат на само еден ден по оние на Хјуман Рајтс воч дека етничките Узбеци се апсат повеќе отколку Киргизите во акцијата да се открие кој стои зад инцидетите од минатиот месец. Од Црвениот крст бараат пристап до затворениците. Киргистанската влада денеска соопштија дека се формира национална комисија која ќе го истражува насилството.
Западните земји и групите за човекови права побараа меѓународна истрага.
XS
SM
MD
LG