Достапни линкови

logo-print

Либискиот брод со помош за Палестина пристигна во Египет


Либискиот брод кој пренесува помош за Палестинците пристигна на пристаништето во Египет, кое е околу 45 километри одалечено од границата со Газа. Бродот кој имаше намера да вплови во Газа, го смени курсот откако израелската морнарица соопшти дека го следи и набљудува неговиот правец. Станува збор за молдавската Амалтеа спонозирана од Либија со пратка хуманитарна помош во сопственост на групацијата со која претседава синот на либискиот лидер Муамер Гадафи. На бродот имало 2.000 тони помош за Газа, 12 членови на екипажот и 15 про-палестински активисти. Израел соопшти дека помошта ќе биде транспортирана кон Газа.
XS
SM
MD
LG