Достапни линкови

logo-print

Несразмерно апсење на виновници за немирите во Киргистан


Народниот правобранител на Киргистан изјавил дека тим составен од киргистански активисти за човекови права ги посетиле притворениците во градот Ош кои се приведени при акцијата да се откријат виновниците за минатомесечните немири во земјата. Тој во интервју за Радио Слободна Европа изјави дека од приведените 80 проценти се етнички Узбеци а 20 проценти Киргизи, но неможе да потври дали тие се мачени како што наведуваат други организации. Претходно Амнести интернешнал предупреди дека несразмерното приведување може да додведе до нови етнички судири. Од организацијата соопштуваат дека имаат докази дека киргистанските власти мачеле притворените Узбеци.
XS
SM
MD
LG