Достапни линкови

logo-print

Оценка за независноста на Косово на 22 јули


Меѓународниот суд за правда на 22 јули ќе го објави своето советодавно мислење за тоа дали едностраното прогласување на независноста на Ксово во 2008-та е во согласност со меѓународното право, соопштиле денеска од судот во Хаг. Косово како независна држава го признаа 69 држави, вклучувајќи ги САД и повеќето земји членки на ЕУ . Србија ја отфрла независноста на Косово , и затоа Белград случајот до изнесе пред меѓународниот суд.
XS
SM
MD
LG