Достапни линкови

logo-print

Поранешен бугарски премиер обвинет за исчезнување на доверливи документи


Бугарското обвинителство денеска покрена обвинение против поранешниот бугарски премиер Сергеј Станишев за исчезнување на седум доверливи извештаи за време на неговиот мандат. Станишев, кој беше бугарски премиер од 2005 до 2009 година, а сега е лидер на опозициската Социјалистичка партија, ги опиша обвиненијата како политички мотивирани. Доколку судот го потврди обвинението, Станишев би можел да биде осуден на две години затвор или со парична казна.
XS
SM
MD
LG