Достапни линкови

logo-print

Хјуман рајтс воч загрижени за апсењата во Киргистан


Хјуман рајтс воч предупреди денеска дека притворањето на етнички Узбеци од страна на киргистански сили во јужниот дел на земјата може до доведе до нов бран на етнички конфликти. Организацијата соопштува дека несразмерно повеќе се приведуваат на сослушување Узбеци отколку Киргизи во акцијата на властите да испитаат кој стои зад немирите кои се случија минатиот месец. Стотици луѓе беа убиени во судирите меѓу етничките Киргизи и Узбеци во јужниот град Ош минатиот месец, а стотици илјади Узбеци беа принудени да ги напуштат своите домови.
XS
SM
MD
LG