Достапни линкови

logo-print

Амнести интернешнал загрижени за забрната на бурките


Организацијата Амнести интернешнал соопштува дека предложената забрана за носење на бурка во Франција ќе ги наруши основните човекови права. Групата за човекови права соопштува дека муслиманките треба сами да си решат дали ќе носат превез со кој ќе го сокриваат лицето и телото . Соопштението на Амнести интернешнал доаѓа откако вчера францускиот парламент изгласа предлог закон за забрана на носење бурки. Законот сега оди на разгледување во Сенатот.
XS
SM
MD
LG