Достапни линкови

logo-print

Македонското Собрание треба да се изјасни ребалансот на буџетот


Собранието на Република Македонија денеска треба да го донесе ребалансот на Буџетот за 2010 година кој предвидува ревидирање на приходите за 3,3 проценти и намалување на расходите за 4,7 милијарди денари или за 3,1 процент. Според Деловникот на Собранието, расправата по предложениот ребаланс трае три дена.
Според министерот за финансии Зоран Ставрески причина за предложениот ребаланс е приспособување на јавната потрошувачка поради намалените буџетски приходи.
Според опозицијата со ребалансот најмногу ќе бидат погодени граѓаните и стопанството.
XS
SM
MD
LG