Достапни линкови

logo-print

Иранскиот нуклеарен научник отпатува од САД


Иранското министерство за надворешни работи соопшти дека иранскиот нуклеарен научник кој се појави во Вашингтон откако Техеран обвини дека бил киднапиран од страна на американските агенти, ги напушти Соединетите Држави на пат кон Иран. Шахрам Амири се појави во иранскиот сектор на пакистанската амбасада во Вашингтон една година откако Техеран соопшти дека бил киднапиран од страна на американските агенти. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави Амири е во САД по слободна волја, и оти бил слободен да замине кога сака. Амири работеше за контроверзната иранска нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG