Достапни линкови

logo-print

Национален празник на Франција


Франција денеска го одбележува националниот празник во знак на сеќавање на денот кога во 1789 година во Париз народот го зазеде озлогласениот затвор Бастија, симболот на тогашната монархија. Тој ден се смета за почеток на Француската револуција, настан кој претставуваше пресвртница во европската историја.
XS
SM
MD
LG