Достапни линкови

logo-print

Над 80 полицајци повредени во Северна Ирска


Повеќе од 80 полицајци се повредени во судирите со млади демонстранти во еден од најголемите бранови улично насилство што ја зафати Северна Ирска со последната деценија, соопшти началникот на полицијата во Белфаст .Демонстрациите, кои од Белфаст се проширија и на други делови на британската провинција се поврзани со традиционалните паради на протестантскиот Портокалов ред на 12 јули. Стотици демонстранти во Белфаст се обидоа да го спречат минувањето на колоната протестанти, а маскирани луѓе ја гаѓаа полицијата со цигли, шишиња, камења и молотови коктели. Повод за судирите е 12 јули кога секоја година ирските протестанти со марш ја одбележуваат победата врз ирските католици во 1688 година.


XS
SM
MD
LG