Достапни линкови

logo-print

Да се носат или не вратоврски во Иран


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад наиде на проблеми со конзервативниот свештеник Ахмад Катами околу тоа дали да им се дозволи на мажите да носат вратоврски . Aјатолахот Ахмад Катами изјави дека тој и многу верски достоинственици веруваат дека не треба да се носат врски и дека тоа не е дозволиво во Исламската република На вратоврската се гледа како на симбол на западната култура. Ахмадинеџад изјави дека не гледа ништо лошо во носењето на вратоврски.
XS
SM
MD
LG