Достапни линкови

logo-print

Расмусен бара поголема западна поддршка за Авганистан


Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во интервју за денешното издание на весникот Дејли Телеграф изјави дека талибанците ќе ги интензивираат нападите врз меѓународните сили доколку ослаби западната политичка поддршка за Авганистан. Тој бара од земјите кои имаат свои војници во Авганистан да ги задржат таму се додека е тоа потребно. ,,Секоја дебата или двоумење во врска со тоа ги поттикнува талибанците да ги засилуваат нивните напади врз сојзничките сили,, вели Расмусен кој вчера во Лондон разговараше со британскиот премиер Дејвид Камерон.
XS
SM
MD
LG