Достапни линкови

logo-print

Во Уганда апсења по бомбашките напади


Во Уганда биле изврешени апсења по двата бомбашки напада во главниот град Кампала во кои загинаа најмалку 74 луѓе кои на телевизија го следеле финалето на Светското првенство во фудбал. Претставник на владата не прецизира колку луѓе биле уапсени, но изјави дека до апсењата дојде откако бил открен трет нексплодиран појас бомба. Сомалиската милитантна група Ал Шабаб која има врски со Ал Каида ја презеде одговорноста за нападите. Уганда има војници стационирани во Сомалија, како дел од мировните сили на Африканската унија.
XS
SM
MD
LG