Достапни линкови

logo-print

Францускиот парламент за забрана на исламскиот превез


Долниот дом на францускиот парламент денеска треба да гласа за законот со кој се забранува носење исламски превез во јавноста. Поддржувачите на законот велат дека тоа е спротивно на секуларните вредности на Франција и потенцијална закана за безбедноста. Противниците пак, сметаат дека со тоа се нарушуваат индивидуланите права што е спротивно на Уставот. Во Франција живеат околу 5 милиони муслимани, што е најголемата муслиманска заедница во Западна Европа. Франција е втора европска земја по Белгија која сака да го забрани исламскиот превез.
XS
SM
MD
LG