Достапни линкови

logo-print

Во Русија уапсен осомничен за бомбашките напади во метрото


Руските официјани лица соопштиле дека денеска уапсиле осомничен дека им помагал на бомбашите самоубијци кои го нападна метрото во Москва, при што загинаа 40 луѓе. Човекот кој денеска е уапсен е осомничен дека обезбедувал превоз и сместување на двете жени кои
се разнесоа во московското метро. Осомничениот го уапсиле во Дагестан. Властите исто така соопштуваа дека уапсиле и 6 жени во Махачкала, град во Дагестан, кои се обвинети дека посетувале обуки за самоубиствени напади. Групите за човекови права велат дека руските офицери често обвинуваат невини цивили дека се исламски милитанти.
XS
SM
MD
LG