Достапни линкови

logo-print

Петреус во ненајавена посета на Пакистан


Американскиот генерал Дејвид Петреус денеска отпатувал во ненајавена посета на Пакистан . Ова е негова прва посета на земјата откако
ја презеде командата со заедничките сили во соседен Авганистан. При неговата посета тој ги пофалил напорите кои Пакистан ги презема против бунтовниците. Петреус изјавил дека неодамнешните настани покажаа дека заедничка закана за Пакистан и Авганистан се бунтовниците. Речиси 150 луѓе беа убиени во серија напади во Пакистан во последните две недели. А зголемено насилство има и во Авганистан.
XS
SM
MD
LG